Koszyk
Kasy fiskalne 2024
Terminale Płatnicze
Kategorie
Narzędzia
Blog
Kontakt
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
TechMedia Sp. z o.o.
ul. Złota 59
00-120 Warszawa
Budynek Lumen, wejście od Emilii Plater
tel. 22 122 13 55
fax. 22 122 13 51
Oddział Siedlce:
Budynek REAL
08-110 Siedlce
ul. Brzeska 76, II piętro
tel. 25 633 66 74
fax. 25 633 66 73
Logowanie
Zmiana odliczania VAT od samochodów i paliw w 2014 r.
W dniu 1 kwietnia wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące odliczania podatku VAT od samochodów i paliw. Zmiany będą dotyczyć także leasingu aut z kratką. Wyjaśniamy jak będą wyglądać rozliczenia po wprowadzonych regulacjach.
Główne założenie nowelizacji ustawy – 50% odliczenia VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi – nie będzie w pełni spełnione, ponieważ do 1 lipca 2015 r. nie będzie można odliczyć kosztów zakupu paliwa do pojazdów samochodowych o niskiej ładowności.
Jeżeli chodzi o samochody „z kratką” – czyli samochody posiadające homologację N1, zaświadczenie z okręgowej stacji kontroli pojazdów i odpowiednią adnotację w dowodzie rejestracyjnym – w tym momencie zasady pozwalają na odliczenie 100% VAT od rat leasingowych, nabycia paliwa i wydatków eksploatacyjnych.
Wraz z nowymi regulacjami nadal będzie możliwe odliczanie 100% VAT od rat leasingowych, ale przy spełnieniu dwóch warunków:
- Przedsiębiorca musi odebrać samochód leasingowany przed dniem 1 kwietnia 2014 r.
- Umowa leasingu musi zostać zarejestrowana w urzędzie skarbowym do 2 maja 2014 r.
Jeśli umowa zostanie podpisana przed 1 kwietnia, ale przedsiębiorca nie dostanie go przed tą datą w swoje ręce, to nie będzie mógł odliczyć 100% VAT od rat leasingowych.
Jeśli chodzi o wydatki związane z eksploatacją oraz nabyciem paliwa – tutaj stosowane są nowe zasady, opisane poniżej.
Najpierw sprecyzujmy pojęcie „pojazd samochodowy” – zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym są to samochodowy osobowe i ciężarowe (o masie do 3,5 tony) oraz motocykle i inne pojazdy silnikowe, które swoją konstrukcją oferują jazdę z prędkością ponad 25 km/h (nie dotyczy ciągników i motorowerów).
Wartość podatku VAT, który będzie można odliczyć od pojazdu samochodowego, będzie zależna od jego sposobu wykorzystania. Tak więc:
– Gdy pojazd będzie wykorzystywany na potrzeby firmy oraz prywatnie – przedsiębiorca będzie mógł odliczyć 50% VAT.
Dotyczy to nabycia samochodu oraz wydatków eksploatacyjnych. Do 1 lipca 2015 r. nie będzie można odliczyć kosztów zakupu paliwa do pojazdów samochodowych o niskiej ładowności.
– Gdy pojazd będzie wykorzystywany wyłącznie na potrzeby firmy – przedsiębiorca będzie mógł odliczyć 100% VAT.
Ten drugi sposób użytkowania pozwoli na odliczenie pełnego VAT od zakupu, wydatków eksploatacyjnych i paliwa.
Bardzo istotnym jest to, że przedsiębiorca będzie musiał udowodnić, iż samochód wykorzystywany jest jedynie do prowadzenia działalności. Do tego wymagane będzie prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu. Przedsiębiorca musi także zgłosić informacje o pojazdach do naczelnika urzędu skarbowego.
Wyżej wymienione zasady będą także stosowane do odliczania VAT jeśli chodzi o leasing. Gdy przedsiębiorca będzie używać pojazdu tylko do działalności, odliczy cały VAT. Nie będzie miało znaczenia, czy pojazd spełni wymagania homologacji. Istotny będzie jedynie sposób użytkowania. Są to zasady, które dotyczą samochodów osobowych.
Natomiast przy samochodach ciężarowych o masie ponad 3,5 tony nadal będzie istniała opcja odliczania 100% VAT.
Nowelizacja wprowadzi także system korekty podatku naliczonego. Jeśli podatnik w ciągu 60 miesięcy (12 miesięcy jeśli chodzi o pojazdy o wartości początkowej nieprzekraczającej 15000 zł) od nabycia pojazdów samochodowych zmienia jego przeznaczenie, będzie zobowiązany do zmniejszenia podatku odliczonego (korzystając z pełnego odliczenia), lub zwiększenia podatku do odliczenia odpowiednio do pozostałego okresu korekty (korzystając z ograniczonego prawa do odliczenia).
Dodatkowo przyjęto, iż sprzedaż pojazdu, w ramach którego przysługiwało ograniczone prawo do odliczenia, oznacza zmianę przeznaczenia na wykorzystanie jedynie do działalności gospodarczej.
W przypadku pojazdów samochodowych wobec których odliczono 50% podatku VAT naliczonego, wykorzystanie ich na cele niezwiązane z działalnością nie będzie podlegało opodatkowaniu.
Prywatne użytkowanie samochodów, przy nabyciu których odliczono 50%/60% podatku VAT, oraz nie więcej niż 5/6 tys. zł również nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT. Ta regulacja ma obowiązywać w odniesieniu do okresów rozliczeniowych od 1 stycznia 2014 r.