Koszyk
Kasy fiskalne 2024
Terminale Płatnicze
Kategorie
Narzędzia
Blog
Kontakt
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
UWAGA! W dniach 23-12-2024 do 01-01-2024
sklep będzię ZAMKNIĘTY!
Wracamy do pracy w dn. 02-01-2024
W pilnych sprawach serwisowych - tylko i wyłącznie z urzadzeniami fiskalnymi - podajemy nr tel 505 466 525
TechMedia Sp. z o.o.
ul. Złota 59
00-120 Warszawa
Budynek Lumen, wejście od Emilii Plater
tel. 22 122 13 55
fax. 22 122 13 51
Oddział Siedlce:
Budynek REAL
08-110 Siedlce
ul. Brzeska 76, II piętro
tel. 25 633 66 74
fax. 25 633 66 73
Logowanie
Kasa fiskalna a sprzedaż przez Internet
Prowadzenie sklepu internetowego jako zorganizowanej, ciągłej sprzedaży w Internecie jest działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku od wartości dodanej (VAT). W takiej sytuacji sprzedawca ma obowiązek wystawiać faktury i paragony.
Czy każda sprzedaż przez Internet musi być ewidencjonowana za pomocą kasy fiskalnej?
Zmiana przepisów w 2015r. zmusiła dużą część polskich przedsiębiorców do zainstalowania kas fiskalnych w swoich firmach. Pomimo zachowania przez ustawodawcę prawa do zwolnienia – zmieniły się przepisy, m.in. dotyczące dostaw towarów wyłączonych z wszelkich zwolnień.
Wg nowych przepisów zwolnieniu z kasy fiskalnej w okresie 2015-2016 podlega:
“dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres).”
Kiedy kasa fiskalna jest obowiązkowa?
Powyżej wspomniane zwolnienie nie dotyczy podmiotów prowadzących dostawy produktów:
- gazu płynnego;
- części do silników (PKWiU 28.11.4);
- silników spalinowych wewnętrznego spalania w rodzaju stosowanych do napędu pojazdów (PKWiU 29.10.1);
- nadwozi do pojazdów silnikowych (PKWiU 29.20.1);
- przyczep i naczep; kontenerów (PKWiU 29.20.2);
- części przyczep, naczep i pozostałych pojazdów bez napędu mechanicznego (PKWiU 29.20.30.0);
- części i akcesoriów do pojazdów silnikowych (z wyłączeniem motocykli), gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 29.32.30.0)
- silników spalinowych tłokowych wewnętrznego spalania w rodzaju stosowanych w motocyklach (PKWiU 30.91.3);
- sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego (z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten) (PKWiU ex 26 i ex 27.90);
- sprzętu fotograficznego (z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego) (PKWiU ex 26.70.1);
- wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, których dostawa nie może korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej „ustawą”;
- płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci, kartridżów i innych analogowych lub cyfrowych nośników danych zawierających zapisane dane lub zapisane pakiety oprogramowania komputerowego, w tym również sprzedawanych łącznie z licencją na użytkowanie;
- wyrobów przeznaczonych do użycia, oferowanych na sprzedaż lub używanych jako paliwa silnikowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, bez względu na symbol PKWiU;
- wyrobów tytoniowych (PKWiU 12.00), napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, bez względu na symbol PKWiU (z wyjątkiem towarów dostarczanych w sposób określony w poz. 42 załącznika do rozporządzenia).
W sytuacji, gdy planujemy obracać towarem zamieszczonym na powyższej liście, nim dokonana zostanie pierwsza sprzedaż tego rodzaju produktów, kasa powinna być już zainstalowana.
Obowiązek posiadania kasy fiskalnej pojawia się również w momencie, gdy oferta sklepu zostanie wzbogacona o co najmniej jeden produkt z powyższej listy, co skutkuje obowiązkiem ewidencjonowania na kasie wszystkich sprzedawanych towarów.
Zapłata za transakcję dokonana z konta osoby, która nie jest faktycznym odbiorcą, pozbawia prawa do zwolnienia z kasy fiskalnej przy sprzedaży przez Internet.
Przy prowadzeniu porad prawnych online, ze zwolnienia z kasy fiskalnej nie mogą korzystać prawnicy. MF nałożyło na nich i na inne grupy przedsiębiorców w 2015 roku obowiązek instalacji kasy fiskalnej. Paragony muszą być wysyłane do klientów pocztą. Można także na wystawiać same fvat na osoby fizyczne, a org. paragonu dołączać do kopii fvat.
Podsumowując, jeżeli sprzedajesz wysyłkowo przez Internet i wszystkie płatności przyjmujesz na konto – unikasz kasy fiskalnej (wyłączając sprzedaż z powyższej listy). Jeśli klient przyjdzie po odbiór towaru osobiście – transakcja ta nie podlega zwolnieniu z kasy.
Minister Finansów nie zmienił limitu obrotów do zwolnienia z kasy fiskalnej, więc jeśli kwota obrotu z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, w poprzednim roku obrotowym lub bieżącym roku podatkowym nie przekroczyła 20 000 zł, wówczas nie powstaje obowiązek stosowania kasy fiskalnej.