Koszyk
Kasy fiskalne 2024
Terminale Płatnicze
Kategorie
Narzędzia
Blog
Kontakt
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
TechMedia Sp. z o.o.
ul. Złota 59
00-120 Warszawa
Budynek Lumen, wejście od Emilii Plater
tel. 22 122 13 55
fax. 22 122 13 51
Oddział Siedlce:
Budynek REAL
08-110 Siedlce
ul. Brzeska 76, II piętro
tel. 25 633 66 74
fax. 25 633 66 73
Logowanie
Usługi prawnicze przez Internet a kasa fiskalna
Czy porady prawne wykonywane przez Internet są zwolnione z kasy fiskalnej?
Czy można korzystać ze zwolnienia z kasy?
Sprzedaż (dostawy towarów oraz świadczenie usług) na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (dalej nazywanych osobami prywatnymi) podlega ewidencjonowaniu za pomocą kas rejestrujących (zob. art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Istnieje jednak wiele zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, które są określone w rozporządzeniu ministra finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, jednym z nich jest sprzedaż przez Internet i przyjmowanie wpłat tylko na konto bankowe.
Nie wszyscy podatnicy mogą jednak korzystać z tego zwolnienia. Paragraf 4 rozporządzenia MF przedstawia listę towarów i usług, które są wyłączone ze zwolnienia z kasy.
Porady prawne przez Internet zawsze przez kasę fiskalną
Od 1 stycznia 2015 r. do czynności wykluczonych ze zwolnienia z kasy fiskalnej należy m.in. świadczenie usług prawniczych na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej (. § 4 pkt 2 lit. g Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014). Dotyczy to także sprzedaży elektronicznej i świadczenia usług prawnych online, gdyż przepisy nie przewidują tutaj żadnego wyjątku.
Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, czego przykładem może być interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 2 kwietnia 2015 r. (IBPP4/4512-8/15/PK).
Porady prawne online – czy wysyłać paragony?
Podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży za pomocą kas rejestrujących zobowiązani są do wystawiania i wydawania nabywcy paragonów (zob. art. 111 ust. 3a pkt 1 ustawy o VAT). Podatnicy, którzy świadczą usługi przez Internet (także porady prawnicze) często zadają pytanie czy mogą wysyłać skany paragonów poprzez e-mail. Niestety, żaden przepis nie przewiduje jeszcze takiej możliwości. Interpelacja Izby Skarbowej w Warszawie (IPPP2/443-520/12-2/IZ) potwierdza fakt konieczności wysyłania paragonów pocztą.
Podatnicy świadczący usługi online, także porady prawne przez Internet mają do wyboru dwie opcje:
- zastosowanie się do przepisów i wysyłanie paragonów do klientów pocztą tradycyjną
- wystawianie faktur na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Przy wyborze tej opcji oryginał paragonu dołączamy do kopii faktury, a oryginał faktury wg obecnych przepisów możemy wysłać drogą elektroniczną do nabywcy
Można również narażać się na sankcje karno skarbowe i wysyłać skany paragonów ale nie jest to warte ani zaoszczędzonych pieniędzy na znaczkach ani nerwów.
Polecamy wybrane kasy fiskalne dla prawników
https://www.kasy-drukarki.pl/kasa-fiskalna-dla-prawnika.html